Shantaram

24 października


"Moja kultura dobrze mnie nauczyła wszystkich złych rzeczy. Więc leżałem zupełnie nieruchomo i nie reagowałem. Tyle tylko, że dusza nie zna kultury. Nie zna narodu. Nie ma koloru, akcentu ani tradycji. Dusza jest wieczna. Dusza jest jedna. A kiedy serce przeżywa chwilę prawdy i smutku, duszy nie da się uspokoić."

"Jedną z przyczyn, dla których pragniemy miłości i tak rozpaczliwie jej szukamy, jest to, że miłość to jedyne lekarstwo na samotność, wstyd i smutek. Są uczucia, które zapadają w serce tak głęboko, że tylko samotność może je znowu wyciągnąć. Są prawdy tak bolesne, że tylko wstyd pomaga z nimi żyć. I są sprawy tak smutne, że w płaczu nad nimi może Cię wyręczyć tylko dusza."

"Czasami kochamy samą nadzieją. Czasami płaczemy wszystkim z wyjątkiem łez. Koniec końców wszystko sprowadza się do jednego: miłości i jej powinności, smutku i jego prawdy. Koniec końców mamy tylko to. Pomaga nam się trzymać, dopóki nie wzejdzie słońce."

"Kiedy naprawdę kogoś kochamy, początkowo boimy się najbardziej, że ukochany przestanie nas kochać. Oczywiście powinniśmy się bać, że my nie będziemy mogli przestać kochać jego - nawet kiedy umrze. Bo ja nadal cię kocham z całego serca, Prabakerze. Nadal cię kocham. I czasami, mój przyjacielu, ta miłość, którą nadal mam i której nie mogę Ci dać, miażdży mi pierś do ostatniego tchu. Czasami, właśnie teraz, moje serce tonie w smutku, bo bez ciebie nie ma gwiazd, nie ma śmiechu i nie ma snu."


Zobacz również

7 komentarze

 1. Jak pięknie napisane ! <3 Miłość to zdecydowanie jedna z ważniejszych wartości w życiu. <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam. Cudowna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czeka na półce, ale to taka cegła, że nieprędko znajdę na nią czas. Nawet drugą część posiadam, bo w promocji razem udało mi się kupić razem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zwlekałam z tą książką dwa miesiące, aż w końcu się zmotywowałam i przeczytałam w 2 dni. Było warto! :)

   Usuń
 4. Najpierw na tą książkę nie zwracałam uwagi - Indie to niestety nie mój klimat. Natomiast coraz bardziej się do niej przekonuję po dobrych recenzjach i... przez to, że jest taka gruba :D Niestety zbyt szybko czytam - przez co pół mojego bagażu podróżniczego zajmują książki :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ten sam problem! :D ale w podróże rzadko zabieram książki - pojemność bagażu podręcznego mi na to nie pozwala :D

   Usuń
 5. bardzo mnie zaciekawiła ta książka

  OdpowiedzUsuń

Kopiowanie treści i zdjęć bez mojej zgody zabronione.