Nie całkiem włoski Triest

04 październikaGdybym tylko wiedziała, że Triest tak mnie oczaruje, z pewnością zamieniłabym proporcje czasu spędzonego w Lido di Jesolo i wybrała to spokojne, portowe miasteczko na północy Włoch. Co nie zdarza się często, mimo intensywnego zwiedzania wciąż czuję niedosyt, więc prawdopodobnie wkrótce wybiorę się tam ponownie.


Historia Triestu sięga czasów starożytnych, kiedy Rzymianie podbili osadę zamieszkaną przez Wenetów. Niedługo potem Juliusz Cezar nadał miastu prawa miejskie, co zapoczątkowało gospodarczy rozwój miasta. Jeśli zwiedzaliście wcześniej Włochy to z pewnością zauważycie różnicę pomiędzy Triestem, a innymi miastami. Mimo, że dominuje typowo włoska atmosfera, silnie wyczuwa się wpływy innych państw. Miasto przez długi czas znajdowało się pod panowaniem Cesarstwa Austrii, do czego wielokrotnie nawiązują historycy i turyści, zwracając uwagę na uporządkowany styl miasta. Mowa tu mianowicie o symetrycznym układzie ulic (przecinających się pod kątem prostym) i zachowanym na nich porządku (szczególnie widocznym, jeśli mamy porównanie z południem Włoch). W późniejszych latach miasto było przedmiotem sporu pomiędzy Jugosławią a Włochami, ale ostatecznie w 1954r. znalazło się w granicach Włoch. Triest jest stolicą regionu Friuli-Wenecja Julijska i odrębność od innych części Włoch widoczna jest również w języku - tam wychodząc ze sklepu nie rzucimy "ciao", ale friulskie "mandi".
Zwiedzanie zaczęliśmy od portowej części miasta - betonowego Mola Audace, skąd ciągnął się malowniczy widok na wody Adriatyku i leżący nieopodal - najważniejszy w mieście plac Piazza Unita d'Italia. Na placu znajduje się Ratusz, reprezentacyjne gmachy urzędów oraz niezliczona ilość kawiarni. To tam odbywają się również wszelkiego rodzaju imprezy czy jarmarki. Triest to miasto słynące z kawy, dlatego warto wiedzieć, że znajdują się tam dwie bardzo popularne marki - Illy oraz Hausbrandt. Z popularnych kawiarni warto wybrać się do najstarszej z nich - otwartej w 1825r. Caffe Tommaseo (czasy panowania Habsburgów) lub Torinese - baru o wyglądzie luksusowego statku. Co ciekawe, dobrą kawę skosztujemy również w sklepie czy w kawiarni. Nie zapominajmy o włoskim zwyczaju picia kawy- za zamówioną i wypitą przy barze zapłacimy mniej! :)


W dalszej kolejności udaliśmy się zobaczyć Piazza del Borsa - popularny szczególnie wieczorami, plac pełen luksusowych butików i barów. Naszym głównym celem było jednak wzgórze San Giusto, gdzie do czasów dzisiejszych zachowała się twierdza z XVw. Zwiedziliśmy również mieszczące się tam Museo Civico, które udostępnia dla turystów m.in salę pamięci, wenecką, pozostałości z czasów rzymskich oraz kolekcje broni, a także taras widokowy, z którego mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę miasta.
Wracając do centrum nie mogliśmy ominąć pozostałości Teatru Rzymskiego, zbudowanego za panowania cesarza Trajana.Nie mogę przeboleć, że nie udało mi się zobaczyć więcej rzeczy i nacieszyć niepowtarzalną atmosferą miasta. Jeśli wybieracie się do Triestu przeznaczcie na pobyt co najmniej jeden dzień.

Podróżniczym must have są odwiedziny zamku Miramare zbudowanym z polecenia Habsburgów nad brzegiem morza, otoczonym przepięknymi parkami. Wartym odwiedzenia jest również Muzeum Revoltella, szczególnie dla fanów rzeźb i obrazów. Na dachu muzeum znajduje się popularny punkt widokowy. W swój plan wycieczki koniecznie wpiszcie Synagogę i sąsiadujące muzeum upamiętniające historię Żydów, Canale Grande oraz Arco di Riccardo.

Jeśli rozważacie Triest jako miejsce urlopu, weźcie pod uwagę, że nie istnieją tam piaszczyste plaże. Znajduje się tam tylko betonowy bulwar nad samym morzem o nazwie Barcola. Jeśli jednak jesteście fanami aktywnych wakacji, Triest stanowi doskonałą bazę wypadową - w Waszym zasięgu znajduje się zamek Duino, grota Gigante (największa na świecie jaskinia turystyczna) oraz dolina Val Rosandra.

Ja już nie mogę doczekać się kolejnej wizyty w Trieście, a Wy? :) 

Zobacz również

2 komentarze

  1. Piękne zdjęcia ♥️ Marzy mi sie taka podróż ! Pozdrawiam :D

    OdpowiedzUsuń