Wszystko co da się powiedzieć o Rijece

11 stycznia


Nie będzie w tym ani trochę przesady, jeśli Wam zdradzę, że do napisania tego postu przygotowywałam się miesiącami. Najpierw żeby trochę pomieszkać w Rijece i zebrać wszystkie informacje, a potem żeby je uporządkować i logicznie przedstawić (co przysporzyło mi najwięcej kłopotów). Zostały mi niecałe 2 miesiące wymiany w Chorwacji. Czy to nie najwyższy czas, aby przedstawić Wam ten przepiękny zakątek na świecie, który stał się moim drugim domem? Przed Wami kompleksowy, w pocie czoła i emocji opracowany przewodnik po Rijece!

Wpis postanowiłam podzielić na część praktyczną - zawierającą listę najważniejszych atrakcji turystycznych w mieście i okolicach, polecanych punktach gastronomicznych i ciekawostkach, oraz część poświęconą na osobiste zwierzenia mieszkańca, czyli jak odbieram Rijekę.

1. Korzo


Czyli promenada i serce Rijeki. To tam swoją siedzibę mają władze miasta, odbywają się najważniejsze wydarzenia jak świąteczny jarmark, koncerty i targi. Na Korzo kwitnie życie towarzyskie - nie zliczysz istniejących kawiarenek i restauracji. Znajduje się tam również reprezentacyjna, zbudowana w średniowieczu wieża zegarowa, która wraz ze znajdującym się na niej dwugłowym orłem jest symbolem miasta. Główny deptak jest prawdopodobnie jedynym miejscem w Rijece, w którym zrealizujesz marzenie o romantycznym spacerze. Miasto leży na wzgórzach u podnóża masywu Risnjak i nad Morzem Adriatyckim, co daje temu miejscu niezwykły klimat przez połączenie "sprzecznych" ze sobą krajobrazów górskiego i morskiego. Z tej przyczyny spacerowanie po Rijece przypomina bardziej górską wspinaczkę. Są tego plusy - rzeźba i forma! Mieszkańcy często żartują, że to niemożliwe zgubić się w Rijece. Wystarczy znaleźć schody (które spotkasz tu na każdym kroku) i podążać wyznaczoną przez nie drogą. A skoro już jesteśmy przy tematyce schodów i wspinaczek, chciałabym Wam wspomnieć o najpopularniejszych z nich...

2. Zamek Trsat

W północno-zachodnim rogu placu Titov znajduje się barokowa kaplica z płaskorzeźbą Matki Boskiej z dzieciątkiem. Budowla przypomina nieco łuk triumfalny i wyznacza początek schodów Petara Kruzića, które prowadzą na zamek Trsat i do klasztoru franciszkańskiego. Schody liczą 538 stopni. Trsat to obronna twierdza, o której pierwszy raz wspomniano w 799 roku. Ze sporej wielkości kompleksu możemy podziwiać przepiękny widok na miasto i napić się kawy w uroczej restauracji. 


3. Sanktuarium Matki Boskiej Trsat
W sąsiedztwie zamku znajduje się największe centrum pielgrzymkowe zachodniej Chorwacji, które odwiedził również Jan Paweł II. 

4. Port i molo longo
Oprócz podziwiania miasta z wysokości, najpiękniejsze widoki rozpościerają się z molo liczącego 1707m długości. Wartym uwagi jest również największy i najważniejszy w Chorwacji port handlowy, rybacki i tranzytowy. Podziwiać można luksusowe jachty jak i prywatne łódki rybackie. Na pokładach wielu z nich organizowane są potańcówki. 5. Targ
Odwiedziny targów warzywno-owocowych to nieodłączna część mojego podróżowania. Żaden supermarket ani najlepiej wyposażony sklep nie zastąpi uroku targowania się ze sprzedawcą i towarzyszącemu temu dreszczykowi emocji. Uwielbiam podpatrywać mieszkańców w akcji, wdychać mieszankę zapachów warzyw i owoców i cieszyć się widokiem tylu kolorów i różnorodności natury. Targ w Rijece jest jednym z największych i najpiękniejszych jakie widziałam w życiu. Znajduje się w pobliżu Teatru Narodowego i niewielkiego placu, do którego koniecznie powinniście zajrzeć przy okazji polowania na zdrowe przekąski. W Rijece znajduje się również targ rybny, gdzie mieszkańcy codziennie zaopatrują się w świeże ryby i owoce morza.


6. Plaże
W Chorwacji niestety występują żwirowe plaże, ale zwykle wyposażone są w drewniane podesty, dzięki którym nie zranimy się podczas pływania lub leżakowania. Jak plaże w Rijece to - Kantrida, Kostrena lub małe wybrzeże niedaleko Tower Center. 

7. Tunel
W samym centrum miasta turyści mają możliwość zobaczyć tunel wojskowy o długości 330m. Został stworzony w ramach budowy tzw. Ściany Alpejskiej (chroniącej granicę między Królestwem Włoch a Królestwem Jugosławii). Podczas II wojny światowej tunel służył ochronie ludności cywilnej przed bombardowaniami. Tunele służyły również jako schrony podczas chorwackiej wojny o niepodległość. W kilku miejscach wzdłuż tunelu wciąż można zobaczyć oryginalne znaki "Riservato all U.N.P.A" ("Zastrzeżone dla korpusów przeciwlotniczych").

8. Muzea
W Rijece znajduje się specjalnie wyznaczona strefa muzealna. Miasto oferuje bardzo dużo ciekawych propozycji, a na zwiedzanie muzealnych eksponatów spokojnie można przeznaczyć jeden dzień! Warto wiedzieć, że w kasie muzeów można kupić jeden bilet na wejście do każdego z nich w promocyjnej cenie. Fani sztuki koniecznie powinni wybrać się do Museum of Contemporary and Modern Art, które powstało w starym, opuszczonym budynku - świetny klimat! Polecam również Museum Peek&Poke - Childhood and Computer Museum, które są pierwszymi chorwackimi muzeami poświęconymi dzieciństwu, zabawom, książkom i zabawkom uwielbianym przez pokolenia. Specyfiką tego muzeum jest to, że jest ono tworzone przez samych obywateli, którzy przekazują eksponaty. Koniecznie zajrzyjcie również do Maritime Museum, gdzie zobaczycie jedną z 5 zachowanych kamizelek ratunkowych z Titanica!

9. Cmentarz
Najstarszy w mieście cmentarz Kozala (1856) zasługuje na szczególne miejsce w powyższym zestawieniu. W Kozali znajduje się wiele grobów ważnych osobistości chorwackich np. wynalazcy torpedy Roberta Whiteheada. Jest ogromnych rozmiarów, a grobowce rodzinne i mauzolea to dzieła sztuki. Rijeka jest również jedynym miejscem w Chorwacji, w którym istnieje cmentarz zwierząt datowany na lata 30 XXw.

Okolice Rijeki ma wiele do zaoferowania.

 • Wyspa Krk, największa wyspa Chorwacji, którą można dostrzec gołym okiem z Rijeki. 
 • Opatija, czyli sąsiadujące miasto, które zachwyca pięknymi plażami. Opatija jest turystycznym ośrodkiem, do którego w okresie wakacyjnym prawdopodobnie przyjeżdża więcej urlopowiczów niż do Rijeki. Mnóstwo pięknych hoteli, uroczych kawiarenek i restauracji, a także 12 kilometrowa promenada wzdłuż wybrzeża. Tak widzę to miasto.
 • Góry Velebit, które znajdują się zaledwie 70 km od Rijeki i są po prostu przepiękne!
 • Park narodowy Ućka, z najwyższym szczytem Vojak. Co niedzielę kursują autobusy do przystani Poklon, z której już tylko chwila spaceru i jesteśmy na szczycie. 
 • Platak, czyli kolejna propozycja dla fanów aktywnego spędzania czasu. Szczególnie polecam to miejsce w sezonie zimowym, gdzie zjeżdżając z góry można napawać się również widokiem morza.
W Rijece organizowany jest trzeci co do wielkości na świecie karnawał. Nie mogę się doczekać nadchodzącego wydarzenia i możecie być pewni, że wkrótce na blogu pojawi się obszerna relacja z najweselszego miesiąca w mieście! Ustrojone uliczki, niezliczona ilość koncertów, zabawy i parada miejska licząca ponad 5 tysięcy artystów. Czyż to nie brzmi obiecująco?

Skrót z polecajki lokalsa, czyli najlepszy:
 • burek - "Kod Burek"
 • kawiarnia - "Cukar i kafe", "Bar Samovar", "Coffee book", kawiarnia przy centrum astronomicznym
 • restauracja - "Cont"
 • klub - "Żivot", "Crkva"
 • muzeum - Contemporary and Modern Art, Peek&Poke
No i nareszcie, moja ulubiona część, czyli co Karolina ma Wam do powiedzenia o samym mieście.
Że jest trzecie co do wielkości w Chorwacji, ale w rzeczywistości małe i przytulne? Nuda. Może to, że nie jest popularnym celem podróżniczym, a turyści często czują się zawiedzeni i nie pałają sympatią do Rijeki? W porównaniu do Splitu czy Dubrovnika, miast które zyskały międzynarodowy rozgłos i sławę, faktycznie moje miasto może wypaść bladziej. Prawdą jest, że nie ma tam aż tak wielu zabytków, a jego odbiór może "psuć" z pozoru surowa i industrialna atmosfera, ale uwierzcie mi - aby zakochać się w Rijece potrzeba otworzyć serce lub... spędzić tam trochę czasu :) Jest coś niesamowitego w połączeniu przemysłowego klimatu ze starym miastem i widocznymi wpływami austriackimi i włoskimi. Przymiotnik, który moim zdaniem najlepiej opisuje Rijekę to alternatywny. Bo Rijeka jest dziwna. Nigdy wcześniej nie odwiedziłam miasta o tak specyficznej atmosferze. 

Rijeka jest prężnie rozwijającym się miastem, które w 2020 roku zaszczytnie będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W przeszłości nazywana była "Czerwoną Rijeką", za sprawą popularnych punkowo-rockowych zespołów i znanej w całej Chorwacji tolerancji mieszkańców. Do dziś w Rijece każdy "odmieniec" może czuć się bezpiecznie, a miasto zamieszkane jest przez ludzi różnej narodowości i wyznań, co w przeszłości nigdy nie prowadziło do konfliktów. Co ciekawe, miasto zamieszkuje dużo muzułmanów i w 2013 roku powstało dla nich Islamskie Centrum o imponującym, monumentalnym meczecie.

Rijeka jest zmienna. W zupełnie inny sposób odbierałam to miasto w okresie Bożonarodzeniowym, gdzie wąskie uliczki zostały przepiękne ustrojone, na głównej ulicy stanęła ogromna choinka, pojawił się mini jarmark świąteczny, a na ulicach rozbrzmiewały radosne piosenki. Żałuję, że nie zobaczę Rijeki skąpanej w lipcowym lub sierpniowym słońcu, kiedy jak zgaduję musi być najpiękniejsza.  Choć kto wie? Może wrócę w wakacje w odwiedziny starych znajomych? ;) Bardzo duże wrażenie zrobił na mnie ustrojony w złocie zamek Trsat. Łapcie zdjęcie!
Mimo, że Rijeka jest stosunkowo małym miastem, nie znaczy to, że nie potrafi nas zaskoczyć. To co mnie urzekło to ukryta część miasta z pięknymi muralami. Prosty przepis na urozmaicenie szarej rzeczywistości. Również w okolicy kampusu można napotkać szereg przystrojonych ławeczek.


Jest taki okres, kiedy dla niektórych życie w Rijece jest uciążliwe. Zwykle ten czas przypada na zimowe miesiące, podczas których daje o sobie znać bora, czyli porywisty wiatr pochodzący z gór. Wiatr ten potrafi osiągnąć aż do 300km/h. Z jego powodu zdarzają się odwołane zajęcia na uczelni, a rijeckie budynki projektowane są w specjalnie przystosowany do warunków atmosferycznych sposób. Przez wiatr bywa również zamykany jedyny most łączący wyspę Krk z lądem.

Rijeka to... najpiękniejsze zachody słońca.

Oprawa graficzna tego wpisu powstała we współpracy z moimi ukochanymi przyjaciółmi z Erasmusa. Wyrazy uznania i wdzięczności dla Minttu Hoipo, Laury Świątek, Pietro Previdi, Wiktorii Kabat, Joanny Bethke, Magdaleny Cyran i Aube Brunet! 

Zobacz również

29 komentarze

 1. Ciekawe napisane ! Nawet nie wiedziałam o tych muzeach. Muszę się tam wybrać w przyszłości ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe miejsce. Ja bym pewnie dłuższą chwilę spędziła na targu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Będąc w Chorwacji ominąłem Rijekę celowo - nie sądziłem, że tam jest coś ciekawego :( Teraz będę żałował, ale nic straconego - jest okazja tam się wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe miejsce. Ja z pewnością dłuższą chwile spędziłabym na targu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowne miejsce też uwielbiam lokalne produkty i zawsze wybieram targi nie sklepy kontakt z ludzmi w takich miejscach jest wyjatkowy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Taki malutki kawałek świata, a tyle do zobaczenia. Niesamowite!

  OdpowiedzUsuń
 7. Przecudowne miejsca byłam w Chorwacji naprawdę uważam, że warto ten kraj odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten tunel wojskowy brzmi intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłam przejazdem, więcej czasu spędziłam w małych wypoczynkowych miasteczkach na Istrii. Piękny region!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystko wszystkim ale jakie cudne zdjęcia <3

  OdpowiedzUsuń
 11. Chorwacja coraz bardziej mnie kusi! Nigdy tam nie byłam, ale mam wrażenie, że zmieni się to szybciej, niż myślałam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Przepiękne miejsce i magiczne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wspaniałe miejsce, pięknie ujęte na fotografiach. Artur

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękne zdjecia, z przyejmnością bym tam pojechała, ciekawe jakie zimy mają , pewnie tam jest o wiele cieplej niż u nas :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Byliśmy w tym roku w Chorwacji 2 razy. Zrobiła na nas ogromne wrażenie. Przepiękne miejsce, zazdroszczę Ci miejsca zamieszkania ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Wow napracowałaś się. Bardzo rzetelny wpis. A jakie pięknd miejsce

  OdpowiedzUsuń
 17. Przekonałaś mnie do Rijeki! Lubię 'dziwne' miasteczka o specyficznej atmosferze, mam słabość do murali i uwielbiam targowiska 😊 Chorwacja wciąż przede mną ale jeśli się tam wybiorę to na pewno nie ominę Twojego miasta!

  OdpowiedzUsuń
 18. Już na zdjęciu zamek wygląda faktycznie absolutnie fenomenalnie. Na żywo to musi być dopiero wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 19. W Chorwacji jeszcze nie byłem. I ciągle się przekonuję o tym, że warto się tam wybrać. Może w tym roku się uda :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Piękne miejsce... mam nadzieje, że w końcu tam pojadę :D

  OdpowiedzUsuń
 21. Też miałam w planie wymianę w Chorwacji, ale w końcu wybrałam inne miejsca. Może kiedyś wrócę: -) fajnie wiedzieć,co warto zobaczyć w tym pięknym miejscu. Pozdrowienia i do usłyszenia: -)

  OdpowiedzUsuń
 22. Dzięki za inspiracje ! Ten targ musi mieć fajny klimat !

  OdpowiedzUsuń
 23. Fajne miejsce, ciekawy wpis :-)

  OdpowiedzUsuń
 24. Coś pięknego, mega fajny wpis, aż chce się tam jechać, najlepiej od razu ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Piękne zdjęcia. Zachęciłaś mnie do odwiedzenia tego miasteczka. Trzymaj tak dalej...

  OdpowiedzUsuń
 26. Klimatyczne zdjęcia, a tekst zachęca! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń